Temel Linux Terminal Komutları

Alp

Security
Admin
Katılım
6 May 2020
Mesajlar
11
Reaction score
6
Puanları
3
# Linux Terminal Komutları #

pwd : Terminal'de hangi dosya dizinin de olduğumuzu gösterir ve "/Home" dizininden başlar.

ls : Bu komut ise bulunduğumuz klasör içerisinde hangi dosyaların olduğunu gösterir.

cd : "cd" komutu bir dosya dizinine gitmek için kullanılır. Örneğin Home klasöründe bulunuyorsak "cd Downloads" yazarak "Downloads" dizinine gitmiş oluruz.

touch : Bu komut bir dosya oluşturmak için kullanılır. Bir .txt dosyası veya bir .zip dosyası vs... oluşturulabilir. (Örnek: "touch dosya.txt" veya "dosya.zip")

mkdir : Bu komut ile bir klasör oluşturabilirsiniz. İstediğiniz dizine giderek "mkdir klasör_1" yazarak bulunduğunuz dizinde klasör oluşturabilirsiniz.

rmdir : Bu komut ile bir klasör silebilirsiniz. İstediğiniz dizine giderek "rmdir klasöradı" yazarak o klasörü silebilirsiniz.

cp : Bu komut ile bir dosyayı kopyalayabilirsiniz ve istediğiniz dizine yapıştırabilirsiniz. ( Örnek: cp /Home/alp/Downloads/dosya.txt /Home/Alp/Desktop/ )
ilk dizin kopyalayacağınız dizin ikinci dizin ise yapıştıracağınız dizindir.


mv : Bu komut ile dosyanın ismini değiştirebilirsiniz. (Örnek: "mv dosyaadı.txt yenidosyaadı.txt" ) mv yazdıktan sonra mevcut dosyanın adını yazılacak boşluk bırakıp yeni dosyanın adını yazıp işlem halledilecektir.

sudo su : Bu komut ile terminal de root kullanıcısı olursunuz ve ulaşamadığınız dosyalara root yetkisi ile ulaşabilirsiniz.
 
Üst Alt